EuroTeQ je projekt propojování a postupné integrace několika předních evropských technických univerzit. Představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. V listopadu 2020 došlo k oficiálnímu zahájením projektu za účasti 6 předních technických univerzit v EU:
Technical University of Munich TUM (DE)
Technical University of Denmark DTU (DK)
Technical University of Eindhoven TU/e (NL)
Ecole Polytechnique L’X (FR)
Czech University Technical University in Prague CTU (CZ)
Tallinn University of Technology TalTech (EST).
ČVUT v Praze se zapojilo do mezinárodního projektu EuroTeQ a studenti tak mají jedinečnou možnost virtuálně studovat vybrané volitelné předměty na předních technických univerzitách v Evropě.
EuroTeQ vychází z předpokladu, že přední univerzity ve vědě a technologiích jsou umístěny v inovačních ekosystémech a jsou tudíž dobře vybaveny k tomu, aby mohly čelit výzvám evropské společnosti. Společenský vývoj v posledních letech směřuje k vytváření univerzitních aliancí. EuroTeQ zahájil v roce 2020 svůj tříletý pilotní projekt. Ambicí je vytvořit nový model inženýrského vzdělávání, podpořit mezinárodní mobilitu, představit sadu mikro-credentials, EuroTeQ Honors a také certifikát EuroTeQ Professional.
Mezi 5 hlavních multidisciplinárních oblastí zájmů patří:
– Podnikatelství a inovace (Entrepreneurship and Innovation – E&I)
– Městská mobilita (Smart and Urban Mobilility)
– Zdraví a bioinženýrství (Health and bioengineering)
– Fotonika (Photonics)
– Umělá inteligence (Artificial Intelligence – AI)
Projekt EuroTeQ vyrostl na základě již existující spolupráce v rámci aliance EuroTech Universities Alliance. Tak vznikla v roce 2011 jako strategické partnerství 6 předních evropských univerzit v oblasti vědy a technologie:
– Technical University of Munich TUM (DE)
- Technical University of Denmark DTU (DK)
– Technical University of Eindhoven TU/e (NL)
– Ecole Polytechnique L’X (FR)
– École Polytechnique Fédérale de Lausanne (CH)
– Technion – Israel Institute of Technology (IL)
Mezi hlavní podporované hodnoty aliance patří akademická svoboda a excelence, společenský vliv zejména v oblasti udržitelnosti, diverzity a inkluze, integrity a zodpovědnosti, včetně důrazu na inovační a podnikatelské myšlení.
Projekt je financován Evropskou komisí v rámci širší European University iniciativy, která si klade za cíl vytvoření několika širších aliancí evropských univerzit v následujících letech. Evropská Unie financujete po dobu 3 let pilotní část projektu EuroTeQ sumou kolem 5 mil. Euro s využitím finančních fondů programů Erasmus+ a asi 2 mil. Euro z programu Horizon 2020.
Celková vize projektu EuroTeQ je ambiciózní a počítá se 3 fázemi implementace:
1. Fáze (Pilot phase) 2020 – 2023
Rozšíření a rozvoj existující spolupráce a pilotní využití a zhodnocení nových učitelských formátů a výukových metod v pěti oblastech: Podnikatelství a Inovace (Entrepreneurship and Innovation), mobilita (Smart and Urban Mobility), zdraví a bioinženýrství (Health and Bioengineering), fotonika (Photonics), umělá inteligence (Artificial Intelligence).
2. Fáze (Scale up) 2023 – 2025
Rozvoj a upevnění výsledků a úspěchů pilotní fáze s cílem vytvoření plně integrovaného studijního programu na bakalářské a inženýrské úrovni, který plně propojí studijní nabídku svých členů.
3. Fáze (Maturity) 2025 – 2030
Síť propojených univerzit upevní své dominantní postavení v centru ekosystému pro vědu a výzkum. Každý student, který je zapsán v programu EuroTeQ Engineer, bude mít zahraniční zkušenost v rozsahu min. 60 ECT kreditů a bude mít za sebou účast na společném projektu mezi EuroTeQ a průmyslem/akademickou institucí.