Collider je nový typ studentského projektu realizovaného v rámci spolupráce EuroTeQ, kde studenti řeší praktické výzvy reálného světa. Reálnou výzvu poskytuje firma nebo výzkumný ústav. Studenti pracují v multidisciplinárních týmech a zpravidla pocházejí z více fakult.
Collider je také otevřený všem studentům z partnerských škol, takže týmy mohou mít i zahraniční studenty. Výsledkem projektu Collider je návrh nebo prototyp řešení pro reálný svět.
Spolupráce EuroTeQ (6 technických univerzit – ČVUT, TUM, TU/e, L’X, Taltech a DTU – a 2 přidružené partnerské školy Technion a EPFL) má za cíl vyškolit evropského inženýra budoucnosti. Pro budoucího inženýra již nestačí být odborníkem jen ve svém oboru, ale musí být schopen spolupracovat v rámci multidisciplinárních týmů, a to nejen na národní, ale i mezinárodní úrovní. Musí být také schopen porozumět a orientovat se v multikulturním prostředí. Budoucí inženýr je schopen uchopit technologické a společenské výzvy a poskytovat inovativní, účinná, udržitelná a inkluzivní řešení. Umí uplatnit své znalosti a dovednosti ve spolupráci s firmami a společenskými partnery.
Projekt Collider má za cíl vyškolit studenty v dovednostech jako je spolupráce, komunikace, inovace a podnikání.
Collider má tři části – Launch Event, Collider a EuroTeQaThon. Výzvy budou vyhlášeny a týmy vytvořeny během úvodního Launch Eventu. Samotný projekt Collider trvá zpravidla 6 dní, v minulosti se jednalo o dva víkendy plus 2 všední dny.
Na konci Collideru studenti získávají vyhodnocení za svá řešení. Nejlepší tři projekty (nejlepší projekt pro každé téma) postupují do dalšího kola soutěže, tzv. EuroTeQathonu, kde se utkají s nejlepšími projekty z partnerských škol EuroTeQ. Finalisté každého tématu vyhráli v minulosti zájezd do Bruselu.
Collider se odehrává zpravidla na půdě univerzit, ale je možné se také podle situace a typu zadání scházet ve firmách, které výzvy zadaly.
Do projektu Collider se mohou v systému KOS přihlásit všichni řádně zapsaní studenti, a to na kterékoli fakultě ČVUT.
Kód pro první projektový předmět Collider z jarního semestru 2022 byl CTUQCOL1.
Tři nejlepší projekty se utkají v EuroTeQaThonu, kde studenti v prvním kolem na jaře 2022 vyhráli zájezd do Bruselu.
Za úspěšné dokončení projektu Collider studenti získávají 5 ECTS. Naučí se spolupracovat
v multidisciplinárním týmu a úspěšně řešit složité problémy, komunikovat svou práci a výsledky v praxí, včetně mezinárodní úrovně.
Collider rozvíjí studentům schopnosti spolupráce v multidisciplinárních týmech, řešení otevřených výzev z praxe a hlubší spolupráci s průmyslovými partnery. Zlepšuje jejich komunikační dovednosti potřebné k úspěšné prezentaci své práce. Umožňuje jim porovnat si své dovednosti a inovace se svými mezinárodními kolegy z ostatních partnerských univerzit EuroTeQ. Výběr tří nejlepších projektů projektu Collider bude dále utká v soutěži s názvem EuroTeQaThon.
Oficiálním jazykem projektu Collider je angličtina, včetně písemných a ústních prezentací výsledků.
Co použijete pro svou interní komunikaci, je samozřejmě zcela na vás.
ČVUT poskytne prostor pro práci se základní technologickou podporou (napájení pro vaše
notebooky, připojení k internetu, nábytek, prezentační stůl atd.). V závislosti na konkrétních výzvách se ČVUT bude snažit poskytovat další nástroje (například 3D tiskárny, tiskárny, atd.). Materiály pro práci na jednotlivých prototypech si musí zajistit tým samostatně.
Pro projekt Collider neexistuje sylabus ani studijní materiál. Jedním z hlavních výzev projektu je vytvoření si vlastní „znalostní základny“ materiálů, které jsou užitečné pro vás a váš tým.
V plánu jsou zatím tři projekty Collider. První se konal v květnu 2022, druhý je plánován na podzim 2023, a třetí je očekáván v průběhu roku 2023 (datum bude upřesněno). Studenti se mohou přihlásit k
Projektu Collider jednou, dvakrát i třikrát. Po každém úspěšném absolvování projektu se bude vaše úroveň zvyšovat od juniorské, přes střední až po expertní úroveň. Pro každou úroveň jsou požadavky na konečný výsledek vyšší.
Každý tým Collider tvoří zpravidla 5 studentů. V jednom týmu pracují zpravidla studenti z více, ideálně alespoň ze tří, fakult. Lidé z firem se mohou připojit také prostřednictvím programů celoživotního vzdělávání. V budoucnu bude Collider otevřen i pro studenty odborných středních škol.
Studenti, kteří jsou registrováni v KOS, budou kontaktováni garantem projektu Collider (Prof. Henri Achten, Fakulta architektury – email: henri.hubertus.achten@cvut.cz). Společně se dohodnou na vytvoření týmu.
První Collider na jaře 2022 byl pilotním projektem. Cílem bylo 5 – 6 týmů po 5 studentech. Zápis probíhal podle pořadí přihlášení.
Týmy budou mít zpravidla k dispozici poradce z firem nebo zástupce EuroTeQ, kteří budou sloužit jako průvodci celým projektem Collideru. Kromě toho jsou určeny také kontaktní osoby z každé fakulty, které mohou pomoci s konkrétními odbornými dotazy. Seznam mentorů a kontaktních osob naleznete v závěrečné sekci tohoto FAQ.
Hlavním tématem prvního a druhého Collideru zvolil tým EuroTeQ poměrně široké téma „Leave no waste behind“ neboli „Nezanechej za sebou žádný odpad“. Pro první proběhlé kolo Collideru byla vybrána tři podtémata – Města, Energie a Spotřeba. Konkrétní výzvy v rámci těchto témat pocházejí z praxe, např. od průmyslových partnerů nebo vládních orgánů a jsou prezentovány během zahajovací akce (tzv. Launch Event).
Průmysloví partneři jsou autory daných výzev – poskytují zadání problematiky, na které budete pracovat. V závislosti na typu zadání je možné také získat pomoc profesionálního mentora během Collideru. Na konci projektu předložíte svoji výslednou práci společnosti, která následně poskytne zpětnou vazbu ohledně potenciálu, originality, použitelnosti, inovativnosti a připravenosti jednotlivého výsledného konceptu.
Konečným cílem Collideru je návrh, koncept nebo prototyp, který představuje konkrétní řešení zadané výzvy. Konkrétní podoba se ale liší dle typu zadání – může jít o softwarový kód, zmenšený model zařízení, animace komplexu systému atd. Podstatné však je, že návrh ukazuje, jak řešit danou výzvu nejlepším způsobem.
Výsledky Collideru posuzují mentoři Collideru, autoři konkrétních výzev a členové týmu EuroTeQ Collider. Mentoři hodnotí především jeho proces (co jste se naučili, jak spolupracujete, vaše celková docházka a aktivita v celém Collideru); zadavatelé výzev se zaměřují především na potenciál, originalitu, použitelnost, inovativnost a připravenost konkrétního návrhu; členové týmu EuroTeQ Collider bude posuzovat zbylé aspekty komplexně.
Závěrečný koncept bude hodnocen ze dvou hledisek. První z nich je v rámci Collideru a odráží, jak jste byli úspěšní v celkovém projektu. Na základě tohoto hodnocení získáte své hodnocení známkou v KOS (podle standardního hodnocení), které má individuální složku (vaši vlastní známku, v závislosti na vašem příspěvku) a skupinovou složku (celkové hodnocení konečného produktu). Druhé hodnocení slouží pro výběr tří nejlepších projektů, které pokračují dále do soutěže EuroTeQaThon (jeden projekt pro každé téma). Takže můžete úspěšně dokončit Collider, ale nemusíte být vybráni do soutěže EuroTeQaThon.
V první řadě jste jako tým odpovědni za celkový výkon týmu. Nicméně, mentoři Collideru také sledují celkovou součinnost týmu a příspěvky každého člena k projektu (přidělují každému členovi týmu závěrečné hodnocení na základě jeho výkonu). Jednotliví členové týmu mohou tedy neuspět v Collideru (hodnocení nedostatečnou známkou), a přesto může skupina jako celek v Collideru uspět.
Vaše údaje budeme uchovávat a používat výhradně pro účely správy tohoto projektu. Na konci kurzu hostitelská instituce zašle váš výpis přímo domovské instituci. Také vás můžeme případně kontaktovat za účelem vyhodnocení tohoto programu.
Collider jako jeden z hlavních projektů EuroTeQ bude dokumentován na každé univerzitě pomocí fotografií, videí a rozhovorů pracovní skupinou WP6 (Sustainability and Outreach), která se stará o komunikaci. Každá partnerská škola vytvoří PR video a reportáže. Je samozřejmostí, že budete požádáni o souhlas s konkrétním materiálem před jeho zveřejněním.
• Prof.dr.ir. Henri Achten, Fakulta architektury (henri.hubertus.achten@cvut.cz)
• Prof. Ing. Arch. Zuzana Pešková, Ph.D., Fakulta stavební (zuzana.peskova@fsv.cvut.cz)
• Doc. Ing. Lukáš Horný, Ph.D., Fakulta strojní (Lukas.Horny@fs.cvut.cz)
• Doc. Mgr. Jana Nábělková, Ph.D., Fakulta stavební (nabelkova@fsv.cvut.cz)
Kontakt na lidi z fakult (architektura a stavební jsou již zmíněny výše):
• Ing. Eva Rázková, Fakulta strojní (Eva.Razkova@fs.cvut.cz)
• Ing. Hana Matunová, Fakulta elektrotechnická (matunhan@fel.cvut.cz)
• prof. Dr. Ing. Michal Beneš, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
(michal.benes@fjfi.cvut.cz)
• Ing. Martin Langr, Ph.D., Fakulta dopravy (langrmar@fd.cvut.cz)
• doc. Mgr. Zdeněk Hon, Ph.D., Fakulta biomedicínského inženýrství (zdenek.hon@fbmi.cvut.cz)
• doc. Ing. Pavel Kordík, Ph.D., Fakulta informačních technologií (pavel.kordik@fit.cvut.cz)
• Ondřej Kolínský, MSc., Masarykův ústav pokročilých studií (Ondrej.Kolinsky@cvut.cz)
Lidé aktivní v Collideru budou pracovat ve vyhrazené skupině Microsoft Teams, přístupné pouze pro osoby registrované přes KOS na projekt Collider. Pro studenty, kteří se chtějí dozvědět více, ale ještě nejsou registrováni v KOS, je tu Discord server.
Pro další informace ohledně nabízených kurzů lze kontaktovat:
Kontakt na pracovníky projekt EuroTeQ na ČVUT: euroteq@cvut.cz
Webové stránky EuroTeQ: https://euroteq.eurotech-universities.eu
Webové stránky ČVUT: https://international.cvut.cz/euroteq/
EuroTeQ je také na LinkedIn.
Vedoucí ČVUT EuroTeQ – prof. Ing. Zbyněk Škvor, CSc., prorektor pro vědu, tvůrčí činnost a doktorské studium (skvor@fel.cvut.cz)
Sekretariát
Ing. Lucie Lerch, sekretariát EuroTeQ (Lucie.Lerch@fit.cvut.cz)